ŚDM Kraków 2016

http://mlodzidlamlodych.pl/wp-content/uploads/2014/07/logo-%C5%9Bdm-krak%C3%B3w-2016-m%C5%82odzi-dla-m%C5%82odych.png

OFICJALNA STRONA ŚDM KRAKÓW 2016 – www.krakow2016.com

KONTAKT DO KOMITETU PARAFIALNEGO ŚDM

ŚDM zbliżają się wielkimi krokami. Przygotowania trwają pełną parą. Każdy z nas może i powinien się zaangażować, jako uczestnik i jako gospodarz. W jaki sposób?

1. Co zrobić, by wziąć udział w ŚDM jako uczestnik?

Zachęcamy wszystkich młodych do zapisów na ŚDM. Każdy chętny powinien wybrać jedną z grup, do której chciałby dołączyć (np. Grupy Apostolskie lub Wspólnota Emmanuel) lub stworzyć nową własną. Wszelkie szczegóły dotyczące poszczególnych grup, rejestracji, kosztów i spraw organizacyjnych są dostępne u naszego koordynatora diecezjalnego: ks. Paweł Mielecki, tel. 518 309 712, e-mail diecezja@krakow2016.com.

Informacyjnie: podstawowy pakiet pielgrzyma obejmujący transport, ubezpieczenie i plecak pielgrzyma kosztuje 190 zł (cały tydzień 25.07-01.08) lub 150 zł (tylko czuwanie i msza na zakończenie 30-31.07). Pakiety obejmujące zakwaterowanie i wyżywienie są odpowiednio droższe, do 690 zł.

2. Co zrobić, by pomóc w przygotowaniach do ŚDM?

Zarówno w okresie przygotowań do ŚDM, jak i podczas samego spotkania w Krakowie, każdy może na swój sposób poczuć się aktywnym i hojnym gospodarzem – według swojej dyspozycyjności i swoich talentów. W tym celu zachęcamy do kontaktu z sekcją wolontariatu poprzez stronę Komitetu Organizacyjnego. Ponadto można również udzielić wsparcia finansowego, np. w ramach akcji „Bilet dla Brata”. Pamiętajmy także o wytrwałej modlitwie w intencji Ojca Świętego, pielgrzymów i organizatorów.

Ponadto zachęcamy do udziału w rekolekcjach „Dla nas i całego świata”, które odbywać się będą raz w miesiącu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

3. Co zrobić, by przyjąć młodych pielgrzymów u siebie w domu?

W ramach akcji „Gość w dom, Bóg w dom” parafianie mogą zgłosić chęć przyjęcia pielgrzymów. W tym celu podczas „Kolędy” 2016 będzie ponownie rozdawana deklaracja, którą należy wypełnić i przekazać Komitetowi Parafialnemu. W deklaracji można wskazać preferowaną płeć lub narodowość pielgrzymów, jednak kryterium płci będzie na pewno uwzględnione, zaś kryterium narodowości ma charakter sondażowy – około marca 2016 dowiemy się, jakie grupy będą gościły w naszej parafii. Ze względów organizacyjnych i bezpieczeństwa należy przyjąć co najmniej 2 osoby, koniecznie tej samej płci (za wyjątkiem małżeństw i szczególnych przypadków, gdy gospodarze dysponują kilkoma pokojami). Wymagania są niewielkie: zagwarantować miejsce noclegowe (ok. 3 m2 na osobę), zapewnić dostęp do łazienki/toalety. Nie trzeba zapewniać ani wyżywienia (tylko śniadania), ani transportu. Osoby z problemami zdrowotnymi (choroba przewlekła, alergia) są zobligowane do zapewnienia sobie we własnym zakresie niezbędnych środków farmakologicznych itp. Nie trzeba organizować czasu młodzieży: pielgrzymi będą przez cały dzień zajęci, a w domach będą głównie nocować. W dniu przyjazdu pielgrzymi samodzielnie dojadą do naszej parafii, gdzie zostaną przydzieleni do rodzin przez członków Komitetu Parafialnego – stąd rodziny odbiorą młodych i zabiorą na miejsce noclegu.

4. Jak wygląda ramowy program Światowych Dni Młodzieży?

Program ŚDM

5. Gdzie będą odbywać się główne wydarzenia?

Noclegi, katechezy – parafie w Krakowie oraz wokół Krakowa
Msza św. Otwarcia, Powitanie Ojca Świętego, Droga Krzyżowa – Błonia krakowskie
Czuwanie z Ojcem Świętym i Msza Posłania – Campus Misericordiae (Kampus Miłosierdzia) w Brzegach pod Krakowem

6. Jak nasza parafia przygotowuje się do ŚDM?

22.11.2015 – w kościele parafialnym odbył się koncert „Hymny ŚDM” w wykonaniu naszej scholi, połączony z modlitwą w intencji najbliższych ŚDM oraz ze zbiórką pieniędzy w ramach akcji „Bilet dla Brata”

18.12.2015 – został powołany Komitet Parafialny ŚDM, ponadto powstała zakładka na stronie internetowej parafii oraz specjalny adres kontaktowy  sdm.krakow.witkowice@gmail.com

styczeń 2016 – podczas wizyty duszpasterskiej tzw. „Kolędy” parafianie składają deklaracje o możliwości przyjęcia pielgrzymów

31.01.2016 – w kościele parafialnym odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu naszej scholi, połączony z modlitwą w intencji najbliższych ŚDM

trzecie piątki miesiąca – spotkania organizacyjne Komitetu Parafialnego ŚDM

22-23.05.2016 – udział w peregrynacji symboli ŚDM w naszym dekanacie (szczegóły tutaj)

23.05.2016 – spotkanie informacyjne dla parafian przyjmujących pielgrzymów w swoim domu